Sonbaharın rengi turuncu.. Yaprakların, ağaçların, doğanın.. Peki hiç merak ettiniz mi turuncunun içimizi bu kadar ısıtmasının, bizi hayaller alemine sürüklemesinin nedeni ne?

RENK TEORİSİ

Turuncu renkler arasında en enerjik ve coşkulu olarak bilinen renk. Daha soluk tonları toprak ve

SPR AMBAR dış mekan bahçe mobilya yaşam (9)

sonbaharı çağrıştırıyor. Bu da beyinde değişen mevsimlerle ilişkilendirildiği için genel olarak değişim ve hareket algısı yaratıyor.

SPR AMBAR_portakal

Aynı zamanda “portakal rengi” olarak da bilinen turuncu, adını aldığı meyve nedeniyle sağlık ve yaşama gücü gibi çağrışımlar da yapıyor.

 Tasarım alanında ise kırmızı kadar baskın olmadan insanların ilgisini çekmek için kullanılabilecek en etkili renk haline geliyor.

 TURUNCUNUN HİKAYESİ

İngilizce de turuncu renk için “orange” kelimesi kullanılır. Bizdeki portakal rengi gibi aslında. Tarihte “orange” ın hikayesine baktığımızdaysa portakal ilk olarak uzak doğudan geliyor. Çin ve Hindistan’da aynı portakal tomurcukları (orange blossom) gibi masumiyeti ve bereketi temsil ediyor.

SPR AMBAR dış mekan bahçe mobilya yaşam (17)

Yazılarında portakalı ilk anlatan ise Araplar oluyor. Avrupa ile portakalı ilk tanıştıran da yine onlar. “Orange” kelimesi arapça “Narandj” kelimesinden türüyor, bizdeki “Narenciye” gibi.

SPR AMBAR dış mekan bahçe mobilya yaşam (18)

Yunan mitolojisine ise “altın elma” – “golden apple” olarak geçiyor. Düğün günlerinde Juno Jüpiter’e bu altın elmayı hediye ediyor.

Yine Yunan mitolojisindeki başka bir hikayede ise masumiyetin ve bereketin simgesi olarak kullanılıyor. Efsaneye göre Atlanta tüm ölümlüler içinde en hızlı kadın olarak bilinir ve ancak kendisini yarışta yenebilecek bir erkekle evlenebileceğini söyler. Yarışıp da yendiği adayları ise tek tek öldürmektedir. Günlerden bir gün Afrodit, aşk tanrıçası, bu durumu görür ve aşkından yanıp tutuşan Milanion’a yardım etmeye karar verir. Ona bir kucak dolusu portakal hediye eder ve yarış sırasında yola dökmesini tembihler. Milanion Afrodit’in dediğini yapar ve Atlanta’yı yarışa davet eder. Yarış başladıktan hemen sonra cebindeki portakalları Atlanta’nın önüne doğru fırlatır. Daha önce hiç bu kadar güzel bir şey görmemiş olan Atlanta öyle etkilenir ve ilgisi öyle dağılırki Milanion yarışı kazanır. Bunun üzerine evlenirler ve bir sürü çocukları olur. O gün bugündür de portakal – golden apple masumiyetin ve bereketin simgesi olarak anılır.

DİĞER KÜLTÜRLERDE TURUNCU

– Budistler yemin ederken safran-turuncu elbiseler giyerler.

SPR AMBAR monks

– Doğu filozofisine göre “Turuncu Çakra” insanın karın bölgesinde bulunur ve yaratıcılık merkezidir.

SPR AMBAR orange chakra

– Amerikan yerlileri için turuncu öğrenmeyi ve yakınlığı temsil eder.

SPR AMBAR native american

– Kuzey İrlanda’da bir grup insan için turuncu protestanlığın sembolüdür ve kendilerine “Orangemen” yani “TuruncuAdamlar” derler.

SPR AMBAR orangemen

– Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ise turuncu Cadılar Bayramı’nın rengidir.

SPR AMBAR_Halloween_02

– Hollanda’da turuncu asaletin rengidir ve bir dönem kraliyet “House of Orange” yani “Turuncunun Evi” olarak adlandırılır.

SPR AMBAR house of orange

SPR AMBAR ve TURUNCU

Turuncunun bizim için anlamına gelince, SPR AMBAR olarak endüstriyel ve doğal dokunuşları seviyoruz. Metalin gücü ve dayanıklılığı, betonun yalınlığı ve ahşabın sıcaklığı… Tasarımlarımızda sık sık göreceğiniz bu üç element showroomumuzda da varlığını hissettiriyor.

Cephe kaplaması olarak seçtiğimiz CORTEN SAÇ hızlı şekilde korozyona uğrayan bir malzeme. Nem ve suyla temas ettiğinde orijinal rengi olan siyahtan turuncuya dönüyor. Gelen sonbahar ve yağmurlarla her gün ayrı bir cepheye uyanıyoruz böylece.

SPR AMBAR - cephe

Turuncuyu evlerine ya da bahçelerine taşımak isteyenlere bizden son bir öneri. Birbirinden şık saksı ve yapay çiçek modellerimiz için www.sprambar.com adresini ziyaret edin ya da aşağıdaki görsele tıklayın.

SPR AMBAR_Yapay Çiçek_Mor Turuncu Pembe_Versailes Saksı