Küçüklüğümden kalan en güzel anılardandır. Dışarıda kar yağarken sobanın karşısına dizilmiş merakla anneannemin hikayelerini dinliyoruz. Büyük teyzem bizi ziyarete gelmiş. İki kız kardeş bir araya geldimi Urfa’dan İstanbul’a uzanan anılar hiç bitmez. Kız kaçırmalar, ağalar, sonra İstanbul’a kaçış ve süslenip İstiklal Caddesi’nde salınmalar, balolar.. Her zaman anlatacak bir hikayesi vardır anneannemin. Biz kendimizi kaptırmış dinlerken annem sobadan nar gibi kızarmış kestaneleri çıkarır. İçeriyi inanılmaz bir koku sarar. İçimiz daha da ısınır. Hikaye en heyecanlı yerindedir. Saat ilerlemiştir, gözler düşmeye başlamıştır.. Kestaneler çok tatlı gelmiştir, sobanın sıcağı çok tatlı. Anneannemin sesi ninni gibidir. “Hayır, uyumamalıyım” diye direnmeye çalışırsın aklınca, gözünü açık tutmak için türlü numaralar yaparsın. Ama her seferinde uyuya kalırsın hikayenin sonunu duyamadan, dışarıda kar yağarken sobanın karşısına dizilmiş merakla anneannenin hikayelerini dinlerken..

 Kestane, insanoğlunun bala batırarak tatlıya dönüştürüp yediği ilk meyvelerden biri… Antik çağlarda kutsal sayıldığı için saraylarda verilen büyük şölenlerin değişmez meyvesi oluyor. Rivayet o ki Güney Avrupa’nın bir köyünde dört bin yıllık dev bir kestane ağacı varmış. 50 metre çapındaki gövdesi ve dev yapraklarıyla neredeyse tüm köyü kaplıyormuş. Yapraklarının adalet dağıttığına inanılan ağaç için “200 kişilik şövalye ordusu” deniliyormuş.

 Potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri ile C, B1, B2 ve PP vitaminlerini içeriyor. Şeker, protein ve yağ açısından zengin olan kestanenin, 100 gramında 200 kalori bulunuyor. Nişasta, mineral tuz, özellikle potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kestane, kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziksel ve beyinsel yorgunluklara karşı paha biçilmez bir sağlık iksiri. Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini düzenliyor. Kasları güçlendiriyor. Kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önlüyor. Kestane, en çok potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor çünkü 100 gramında tam 500 mg potasyum bulunuyor. Çocuk, genç ve yaşlılar için çok değerli bir enerji kaynağı. Hatta yaşamı uzattığı da söyleniyor. Antik çağlardan beri aşk iksiri olarak biliniyor. Ancak damar sertliği ve şeker hastalığından yakınanlar, kestaneyi ölçülü miktarda yemeli.

 Gelelim kestaneyi kullanarak yapabileceğiniz 10 yemeğe..

1.  KESTANE KEBAP

Özellikle kış aylarının en keyifli ve lezzetli yemişi. İster mangalda ister ızgarada, dilerseniz de sobada.. Kestaneleri yıkayıp kurulayın ve üzerlerini çizin. Grilde veya sadece üst ızgarası yanan bir fırında pişirin. En güzel lezzet için mangal ya da sobayı denemenizi tavsiye ederiz. Mesala aşağıdaki mangallı masalara ve sobalara bir göz atmaya ne dersiniz? Ürünler hakkında detaylı bilgi almak için üzerlerine tıklamanız yeterli.

Çelik Mangallı Masalarımız Asheville ve Tahoe Mangallı Masalar

SPR AMBAR_Ashevillle Mangallı Masa_ SPR AMBAR_Tahoe Mangallı Masa_

Mozaik veya Metal Kapaklı Mozaik Mangallı Masalar
SPR AMBAR_Mozaik Mangallı Masa_

Cast Aluminum Mangallı Masalar
SPR AMBAR_Vermont Mangallı Masa_SPR AMBAR_Pier18_mangallı masa

ya da Dökme Demir Sobalar

 SPR AMBAR_Modern Soba_ön_kapak açık_SPR AMBAR_Antik Soba_önüst_kapak açık_

2.  KESTANE ŞEKERİ

SPR AMBAR_kestane şekeri

3.  KESTANELİ LAHANA DOLMASI

SPR AMBAR_kstaneli lahana dolması

4. KADAYIFLI KESTANELİ KREP PASTA

SPR AMBAR_kadayıflı kestaneli krep pasta

5. KESTANE YAHNİSİ

SPR AMBAR_kestane yahnisi

6. KESTANE UNU

SPR AMBAR_kestane unu

7. KESTANE REÇELİ

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

8. KESTANELİ PİLAV

SPR AMBAR_kestaneli pilav

9. KESTANELİ MUHALLEBİ

SPR AMBAR_kadayifli-muhallebi

10. SÜTLÜ KESTANE ÇORBASI

SPR AMBAR_sütlü kestane çorbası