SPR AMBAR BAHÇE MOBİLYALARI


ısırgan otu-tarçın-kuşburnu çayı_01

Havalar soğudukça başlayan aksırık ve tıksırıklar, üşümeler titremeler.. İlaçlara saldırmadan önce doğadan ufak bir destek almaya ne dersiniz? Bu haftaki tarifimiz demir ve c vitamini takviyesi için birebir. Demir vücuda en iyi C vitaminiyle birleştiğinde absorbe edilebiliyor ve bu nedenle kuşburnu bu çayı daha da etkili kılıyor. Isırgan otu, kuşburnu ve tarçın çayı..

ısırgan otu-tarçın-kuşburnu çayı

Isırgan Otu:
İsmi kulağa sevimli gelmese de ısırgan otu aslında K vitamini deposu, demir, kalsiyum, magnezyum, selenyum, potasyum ve çinko kaynağı. Karaciğer fonksiyonlarına yararlı ve özellikle hamilelerin diyetinden eksik etmemesi gereken otların başında geliyor. Kansızlığa iyi geliyor ve emziren kadınlarda süt üretimini artırıyor.

Kuşburnu:
C vitamini kaynağı. Aynı zamanda A, B ve E vitaminleri, kalsiyum, demir, manganez, selenyum ve çinko içeriyor. Aynı zamanda harika tatlı bir tadı var.

Tarçın:
İnsanın içini ısıtmasıyla biliniyor ve sindirime yardımcı oluyor. Ayrıca çaylara tatlı ve baharatlı bir tat veriyor.

ısırgan otu-tarçın-kuşburnu çayı_02

– Tüm bu kurutulmuş otları orta büyüklükteki bir kapta birbiriyle karıştırın ve karışımınızı hava geçirmez bir kapta sakladığınızdan emin olun.

– Bir demlik ya da çaydanlıkta suyunuzu kaynatın ve kaynadıktan sonra ateşin üzerinden aldığınızdan emin olun.

– Her bir bardak için bir çay kaşığı olacak şekilde suyun içine çay karışımınızdan ekleyin ve üstünü kapatın. Bu noktada demliğinizin üstünün kapalı olması otların tüm faydalarını maksimumda alabilmeniz için çok önemli.

– Karışımınızı 30 dakikayla 4 saat arası demleyin. Demleme süresi arttıkça çayınızın tadı kuvvetleneceği gibi otlardan alacağınız fayda da artacaktır. Benim için tad o kadar da önemli değil diyorsanız 30 dakika da yeterli olacaktır.

– Çayınızı süzün.

– Çayı tatlandırmak için taze meyve suyu ya da bal kullanabilirsiniz. Eğer meyve suyunun tüm vitamininden faydalanmak istiyorsanız taze meyve suyunuzu çayınız  biraz soğuduktan sonra ilave edin.

– İster soğuk ister sıcak olarak için.

– Artan çayınızı 1 haftaya kadar buz dolabında saklayabilirsiniz.

 Afiyet olsun..